Samtal med Birgitta Ohlsson om demokrati, ledarskap och framtidstro inför valet

  • 19 augusti 2026
  • Okategoriserad

Med mindre än en månad kvar till valet bjöd Novare in till ett eftermiddagssamtal med Birgitta Ohlsson. Tillsammans med en grupp kvinnliga ledare från näringslivet blev det ett förtroendefullt samtal om det politiska läget, samhällsutvecklingen och betydelsen av mod och värderingar i ledarskapet.

Novare

Birgitta Ohlsson har lång erfarenhet av svensk politik och internationellt arbete med demokrati och mänskliga rättigheter. Under eftermiddagen delade hon perspektiv från såväl sitt politiska arbete som sina personliga erfarenheter av motgång, förändring och att hitta kraften att gå vidare.

En återkommande fråga under samtalet var behovet av framtidstro. Birgitta lyfte Sveriges många styrkor och vikten av att inte ta demokrati, frihet och möjligheten att påverka samhällsutvecklingen för givna. Med valet den 13 september runt hörnet betonade hon också betydelsen av demokratiskt deltagande och att använda sin rösträtt.

 

Att stå stadigt när det blåser

Samtalet handlade också om ledarskap och om att hålla fast vid sina värderingar i tider av förändring och osäkerhet. För ledare i näringslivet finns flera paralleller: att kunna fatta beslut när omvärlden skiftar, stå stadigt under motstånd och samtidigt vara beredd att ompröva och utvecklas.

Birgitta skickade med fem råd:

  • Ge ställningstaganden både rötter och krona, så att de tål att vindarna skiftar.
  • Rusa inte blint för att komma först till stora ord.
  • Var heller inte rädd för stora ord när det är det enda som återstår.
  • Ha is i magen när det kokar runt omkring.
  • Elda på när ingen annan vågar.

Eftermiddagen gav utrymme för både reflektion och dialog kring frågor som sträcker sig bortom den kommande valdagen – om demokrati, ansvar, jämställdhet, motståndskraft och vilket ledarskap som behövs när samhället förändras.

Stort tack till Birgitta Ohlsson och alla deltagare för ett engagerat och perspektivrikt samtal.