Novare Executive Program – lyft blicken mot ledarskapet som krävs nu
- 12 juni 2026
- Artikel
Att leda på senior nivå kräver en förmåga att lyfta blicken – mot omvärlden, affären och det egna ledarskapet. Petra Wigh och Lars Häggström, Program Directors på Novare Leadership delar sina perspektiv på vad ledare efterfrågar just nu och hur Novare Executive Program stärker seniora ledare i att utveckla både sitt ledarskap och sin affär.
Seniora ledare söker riktning och sätt att filtrera bruset
Många av de ledare vi möter beskriver en verklighet präglad av högt tempo, ökande komplexitet och ständiga förändringar. Samtidigt finns ett behov av att stanna upp och skapa utrymme för reflektion.
– Det vi ser just nu är att många seniora ledare söker riktning. De vill förstå vad som händer i omvärlden, kunna skilja signal från brus och reflektera över hur deras eget ledarskap behöver utvecklas för att möta framtiden, säger Petra Wigh, Partner på Novare Leadership.
I takt med att förändringstakten ökar blir det också allt viktigare att inte fastna i det som redan fungerar.
– Organisationer är ofta skickliga på att optimera befintliga modeller och arbetssätt. Men seniora ledares uppdrag handlar också om att uppmärksamma det som håller på att förändras, förstå konsekvenserna för affären och våga agera innan förändringen blivit uppenbar för alla, säger Lars Häggström.
En chans att få nya perspektiv på sina affärsutmaningar
Novare Executive Program är utvecklat för ledare som vill stärka sin strategiska förmåga och få nya perspektiv på de utmaningar de står inför.
Genom möten med forskare, företagsledare, experter och andra erfarna beslutsfattare får deltagarna möjlighet att utmana etablerade tankemönster, bredda sitt perspektiv och utveckla sin förmåga att navigera i komplexa sammanhang.
– Som senior ledare behöver du ibland kliva ur det operativa för att kunna se affären med nya ögon. Det är ofta i mötet med andra perspektiv, andra branscher och andra erfarenheter som nya insikter uppstår, säger Lars Häggström.
Programmet kombinerar strategisk omvärldsförståelse, ledarskapsutveckling och reflektion för att stärka deltagarnas förmåga att leda både sig själva, sina organisationer och sina affärer framåt.
Som senior ledare behöver du ibland kliva ur det operativa för att kunna se affären med nya ögon. Det är ofta i mötet med andra perspektiv, andra branscher och andra erfarenheter som nya insikter uppstår.
Ledarskap och human interactions i Lausanne
En central del av Novare Executive Program är Discovery Touren till Lausanne i Schweiz.
Lausanne erbjuder en unik miljö där akademi, innovation, forskning och näringsliv möts. Här får deltagarna utforska frågor som rör framtidens ledarskap, teknologisk utveckling och betydelsen av mänskliga relationer i en alltmer digital värld.
– Lausanne är en plats som inspirerar till nya perspektiv. Här finns en kombination av internationell forskning, entreprenörskap och nytänkande som gör det möjligt att verkligen lyfta blicken, säger Petra Wigh.
Lars Häggström, som själv har arbetat i Lausanne, lyfter fram den särskilda kultur som präglar regionen.
– Det som gör Lausanne unikt är kombinationen av akademisk excellens, innovationskraft och ett starkt fokus på människan. Det skapar en miljö där nya idéer kan utvecklas och prövas.
För deltagarna handlar resan inte bara om nya kunskaper, utan också om att skapa nya perspektiv på sitt eget ledarskap.
– När vi flyttar lärandet till en ny miljö händer något med våra tankemönster. Vi ser nya möjligheter, ställer andra frågor och får ofta syn på sådant som varit svårt att upptäcka i vardagen, säger Petra.
Lausanne är en plats som inspirerar till nya perspektiv. Här finns en kombination av internationell forskning, entreprenörskap och nytänkande som gör det möjligt att verkligen lyfta blicken
Ledarskapet har blivit mer mänskligt och komplext
Under det senaste decenniet har kraven på ledare förändrats i grunden.
– För tio år sedan handlade många ledarskapsfrågor om prestation, styrning och förändringsledning. I dag behöver ledare navigera i betydligt fler dimensioner samtidigt – teknologi, hållbarhet, kultur, affär, människor och omvärld, säger Lars Häggström.
Parallellt har förväntningarna på ledarskapet blivit mer mänskliga. Förmågan att skapa tillit, engagemang och mening har blivit en allt viktigare del av ledarrollen.
– Det finns en större förståelse i dag för att strategi och kultur är nära sammanlänkade. Ledare behöver kunna omsätta riktning till beteenden och skapa miljöer där människor både kan prestera, må bra och utvecklas, säger Petra Wigh.
Ett executive program för nästa steg
Novare Executive Program riktar sig till seniora ledare som vill utveckla sitt strategiska ledarskap, stärka sin omvärldsförståelse och få nya perspektiv på sina affärsutmaningar.
Programmet bygger på övertygelsen att framtidens ledarskap inte handlar om att ha alla svar.
– Framtidens ledarskap handlar om att kunna ställa rätt frågor, samla människor kring en gemensam riktning och skapa handlingskraft även när förutsättningarna förändras, säger Petra Wigh.
Lars Häggström sammanfattar programmets kärna:
– Ledarskap i dag kräver både förmågan att lyfta blicken, se utåt och modet att titta inåt. Vi brukar beskriva det som ”look up, look out and look in”. Det är precis det utrymmet vi vill skapa genom Novare Executive Program.
Ledarskap i dag kräver både förmågan att lyfta blicken, se utåt och modet att titta inåt. Vi brukar beskriva det som ”look up, look out and look in”. Det är precis det utrymmet vi vill skapa genom Novare Executive Program.
Antagning till Novare Executive Program 2027
Antagningen till Novare Executive Program 2027 är öppen. Programmet riktar sig till seniora ledare och executives som vill utveckla sitt strategiska ledarskap och stärka sin förmåga att leda i en föränderlig omvärld. Programmet inleds med en digital kick-off i december 2026 och omfattar därefter fyra fysiska moduler i Stockholm och Lausanne mellan februari och augusti 2027. Läs mer om Novare Executive Program och ansök till kommande programstart.
Vill du veta mer? Hör av dig!
Petra Wigh & Lars Häggström på Novare Leadership driver Novare Executive Program och arbetar även med skräddarsydd ledarutveckling för organisationer och individer.